Twórcy dzisiejszej Hali Gwardii inspirację do działania pełnymi garściami czerpią zarówno z historii obu Hal Mirowskich, jak i z takich miejsc jak lizbońskie Mercado da Ribera, londyński Borough Market, nowojorski Chelsea Market, lyońskie Les Halles De Bocuse czy Mercado Boqueria w Barcelonie. W ten sposób na mapie Warszawy pojawiło się nowe miejsce spotkań, które łączy ze sobą dobre jedzenie oraz kulturę. Dotychczas Warszawa nie miała miejsca o takim charakterze.

Hala Mirowska i Hala Gwardii, wybudowane w latach 1899-1902, stały się na długo największymi obiektami handlowymi w Warszawie. Umożliwiały lepszą organizację handlu i podniesienie warunków higienicznych sprzedaży dzięki przeniesieniu jej z otwartej przestrzeni do zamkniętych pomieszczeń. Stragany i sklepy były wynajmowane indywidualnym przedsiębiorcom, sprzedawano w nich produktyspożywcze oraz artykuły gospodarstwa domowego. Po drugiej wojnie światowej Hala Gwardii służyła jako tymczasowa zajezdnia autobusowa, a po przekazaniu klubowi Gwardia Warszawa, stała się centrum polskiego boksu. To tu, pod okiem legendarnego Trenera Feliksa „Papy” Stamma, polscy pięściarze trenowali i wygrywali międzynarodowe mecze bokserskie oraz odnieśli historyczny sukces podczas Mistrzostw Europy w Boksie w 1953 roku.

Obecnie Hala Gwardii, której operatorem jest CBR Events, łączy w jednym obiekcie przestrzenie przeznaczone dla pasjonatów dobrego jedzenia oraz działalności kulturalno-społecznej. Targ w Hali Gwardii jest propozycją uzupełniającą do dostępnej oferty kupców handlujących „pod chmurką” w okolicy Hali Mirowskiej. Na targu znajdziemy produkty od bezpośrednich wytwórców, którzy stawiają na wysokiej jakości żywność lokalną i ekologiczną oraz odpowiedzialną uprawę i hodowlę. Kupimy tu owoce i warzywa, grzyby, sery, wina, wyroby garmażeryjne, ryby, owoce morza, pieczywo, słodkie i wytrawne wypieki, słodycze, lody, miody, przetwory i oliwy.

W przestrzeni Hali działa również strefa kulinarna, która mieści ponad 20 stanowisk gastronomicznych. Poza funkcją handlowo-gastronomiczną Hala Gwardii pełni także rolę centrum kultury i miejsca integrującego mieszkańców Warszawy. W programie Hali Gwardii znajdziemy różnorodne wydarzenia kierowane do wszystkich grup wiekowych, imprezy okolicznościowe i animacje kulturalne oraz społeczne. W Hali Gwardii działa pierwsze w Polsce Muzeum Boksu, imienia wybitnego trenera wszechczasów „Papy” Stamma.