Warszawa słynie z wielu ciekawych kawiarni i knajp śniadaniowych – chyba każdy z nas uwielbia celebrować poranny posiłek i chociaż pęd dnia codziennego nie zawsze nam na to pozwala, przychodzą momenty spowolnienia i wówczas warto sobie pozwolić na chwilę zapomnienia. Przemierzając ulice stolicy, pewne miejsce wyjątkowo nas urzekło… Przedstawiamy Bułkę przez Bibułkę.

Jest to miejsce, a właściwie cztery wyjątkowe miejsca, w których serwowane są śniadania przez cały dzień! Pyszne kanapki przygotowywane w lokalu, omlety, jajecznica czy sezonowe zupy zachęcą każdego.

Nasz pierwszy lokal powstał w 2012 roku na warszawskim Mokotowie. W początkowym zamyśle miał być to tylko mały lokal z kanapkami, ale chwilę przed otwarciem zdecydowaliśmy – wprowadzamy też śniadania! Kiedy to przeglądając magazyn Jamiego Olivera dostrzegłam jajka sadzone podane na maluteńkiej patalence. To był strzał. Śniadania są z nami do dziś, tak jak wspomniane wcześniej kanapki 🙂 Jesteśmy śniadaniownią serwującą śniadania przez cały dzień i dla każdego bez wyjątku. Do każdego śniadania mamy kawkę za 5 zł.  W momencie, w którym otwieraliśmy lokal w Śródmieściu postanowiliśmy przyciągnąć Klientów kieliszkiem Prosecco za 5 zł. Tak nam się spodobała ta promocja, że postanowiliśmy ją zostawić na zawsze i zrobić z niej mocny atut Bułki. Kieliszek Prosecco świetnie pasuje do śniadań jak i do wieczornych spotkań w gronie znajomych. Takim oto sposobem promocja na Prosecco trwa w Bułce nieprzerwanie od 4 lat. – komentuje Ola Dojnikowska, Właścicielka Bułki.

Obecnie Bułkę przez Bibułkę to 4 lokale (Mokotów, Śródmieście, Saska Kępa i Stara Papiernia w Konstancinie , wkrótce ruszamy z zupełnie nową, odświeżoną ofertą cateringową oraz powolutku rozglądamy się za lokalem pod kolejną Bułkę. – dodaje Ola.

Jeśli jeszcze się zastanawiasz, gdzie zjeść wyśmienite śniadanie, wybór powinien być prosty 😉