Nie bez powodu mawiamy, że miłość jest w stanie wszystko zwyciężyć, przetrwać nawet najtrudniejsze momenty. W obliczu rzeczywistości w jakiej nam wszystkim przyszło żyć, to właśnie miłość w każdej swojej postaci zmienia świat na lepsze. Poznajcie wyjątkową historię, która jest dowodem na to, że prawdziwe uczucie potrafi zmotywować do wartościowych działań.

Kami i Darek. Miłośniczka gotowania i trener personalny. Małżeństwo, które jak na prawdziwych sportowych freaków przystało, poznało się na siłowni. Ich catering powstał przypadkiem, ale świadomie. Szukając idealnego rozwiązania dla Darka podopiecznej zauważyli dla siebie niszę i postanowili ją zapełnić. Zależało im na stworzeniu czegoś czego na rynku cateringów dietetycznych nie ma, czyli restauracji zamkniętej w pudełku, gdzie każdy zestaw jest indywidualnie dopasowany do klienta. Przygotowywanie spersonalizowanych zestawów jest wymagające, ale daje im możliwość zapewnienia każdej osobie dokładnie takich wartości odżywczych jakich potrzebuje poszczególny organizm. Ograniczona liczba klientów pozwala im na poświęcenia czasu każdej osobie i utrzymanie jakości na założonym przez nich poziomie. Od samego początku byli nastawieni na ekologiczne produkty z których korzystają do dziś, a ich podejście do środowiska naturalnego sprawiło, że od ponad 3 lat odbierają plastikowe opakowania od swoich klientów. Nie bez znaczenia jest również to, że zdecydowana większość klientów Created with Love jest z polecenia, a kiedy osiągną limit obsługiwanych klientów, chętni zapisują się na listę oczekujących.


Czy pandemia Was zatrzymała?

Nie, na szczęście nie. Co prawda pracujemy w mocno okrojonym zespole, czyli tyle osób, ile faktycznie minimalnie musi to robić, abyśmy dali radę. Pracują kierowcy, którzy muszą dostarczyć jedzenie oraz kucharze, którzy gotują i dalej pakują zestawy, aby ograniczyć ilość osób, które mają kontakt z żywnością. Wstrzymaliśmy możliwość odbierania dostaw do rąk własnych, nasi dostawcy jeżdżą w rękawiczkach i cyklicznie je wymieniają oraz używają każdorazowo płynów do dezynfekcji. Natychmiast gdy zagrożenie stało się realne, zrobiliśmy szkolenie i podkreśliliśmy jak ważne są surowe zasady bezpieczeństwa, których musimy wszyscy przestrzegać. Cały zespół przeszedł szkolenie, tak aby dbać o swoje i klientów bezpieczeństwo. Podjęliśmy decyzję, że skoro możemy codziennie pracować, będziemy starać się pomagać tym, którzy teraz są w najgorszej sytuacji, czyli pracownikom ochrony zdrowia. Codziennie dostarczamy im kilkanaście zestawów posiłków, którymi mogą się bezpłatnie posilić, a akcja dzięki blogerom zaczęła się coraz bardziej rozkręcać i kolejne firmy zaczęły do niej dołączać.

Jak wygląda Wasza praca w obecnym, trudnym czasie?

Poza kierowcami, we trzy czarujemy na kuchni, tak aby stworzyć posiłki dla naszych klientów, również my je zgrzewamy, obklejamy i pakujemy dla kierowców, aby ograniczyć ilość osób mających kontakt z zestawami. Żadna z nas od dawna nie porusza się komunikacją miejską, po prostu każdego dnia przywozimy i odwozimy dziewczyny do i z pracy. Zakupy również robimy bezpośrednio do pracy i podrzucamy je przy okazji dziewczynom pod dom, dzięki temu możemy unikać jakichkolwiek skupisk ludzi. Darek obsługuje biuro i nadzoruje dostawy, odwołał też dużo wcześniej wszystkie treningi personalne, aby ani siebie ani swoich podopiecznych nie narażać. Dostawy przyjmujemy na zewnątrz. Po zostawieniu ich przez kierowcę pakowane są do magazynu po wcześniejszym ich przesegregowaniu na to, co zamknięte i trzeba zdezynfekować, na to co idzie do mycia, ozonowania i naświetlania i to trafia na „brudną kuchnię”. Ma to na celu zabezpieczenie nas gotujących przed kontaktem z wirusem, ponieważ zarażenie przez jedzenie jest oszacowane jako minimalne. Generuje to zdecydowanie więcej pracy, ale daje nam komfort bezpieczeństwa i spokoju, że dbamy o bezpieczeństwo nasze i naszych klientów. 

Gdybyście mieli podsumować, co takiego wyróżnia catering Created with Love?

Indywidualne podejście – gotujemy dla maksymalnie 75 osób, więc każdy z ich klientów otrzymuje posiłek skrojony na miarę

Ekologiczne produkty – troszczymy się o Twoje zdrowie i jakość dostarczanych potraw, korzystając tylko z ekologicznych produktów

Zdrowie + ruch – zapewniamy kompleksową opiekę dietetyka i trenera, którzy czuwają nad prawidłowym i konsekwentnym dążeniem do celu

Smak i wygląd – nasze potrawy są nie tylko zdrowe, ale także smaczne i piękne. Nasz szef kuchni nosi prestiżowy tytuł Kucharza Roku

Różnorodność potraw – w 3-miesięcznym jadłospisie nie znajdziesz powtarzającego się dania – radość z jedzenia gwarantowana!

Spersonalizowany skład- dzięki indywidualnemu podejściu, każdy posiłek jest dopasowany do potrzeb klienta pod względem białka, węglowodanów i zdrowych tłuszczów. Istnieje również możliwość wykluczenia wybranych produktów.

Zawsze świeże – menu na kolejny dzień otrzymujesz w ramach wieczornej dostawy, dzięki czemu posiłki zachowują maksymalną świeżość

Ekologiczne opakowania – zamawiając nasz catering, możesz wybrać opakowania biodegradowalne lub skorzystać z odbioru opakowań plastikowych przez naszych kierowców, które oddajemy bezpośrednio do recyklingu

Czyli w obecnie panującej sytuacji, korzystanie z cateringu jest jak najbardziej bezpieczne?

Tak. Czystość w kuchni jest dla nas bardzo ważna. Pamiętam jak prawie zatrudniliśmy jedną z pań do gotowania to było w czasie zmiany kuchni z mniejszej na większą. Pani o której mówię wywarła na mnie pozytywne wrażenie, ale zostało jej 2 tygodnie pracy w poprzedniej firmie, która się zamykała, a my rozpoczynaliśmy wynajem kuchni po niej. Kiedy przyjechałam na miejsce i zobaczyłam w jakim stanie jest realnie kuchnia w której ta pani na co dzień pracowała nie zdecydowałam się podpisać z nią umowy. Nie wyobrażam sobie jak ktoś mógł pracować na co dzień w takich warunkach. Dla nas czystość jest bardzo ważna i od samego początku kładliśmy na to duży nacisk. Codziennie po zakończeniu pracy kuchnia i magazyny są dokładnie sprzątane. Raz w tygodniu robimy tak zwaną generalkę i sprzątamy wszystko łącznie z szufladami, przyprawami, przecieramy pojemniki, takie sprzątanie jak na święta ;-). Regularnie przeprowadzamy też ozonowanie kuchni i pomieszczeń, w których przygotowywane są posiłki, ponieważ zmniejsza to ryzyko powstania bakterii i wirusów niebezpiecznych dla ludzkiego zdrowia i nie zapominamy również o profilaktycznej dezynfekcji pomieszczeń. Wszystkie te działania są u nas standardowymi procedurami dbania o bezpieczeństwo klienta każdego dnia, nie tylko w obliczu panującej pandemii koronawirusa. Chcemy, aby nasi klienci czuli się bezpiecznie, dlatego podkreślamy, że dla nas od zawsze jest to kwestia priorytetowa.

Na wyposażeniu naszej kuchni na co dzień używamy kilku rozwiązań, które w zdrowy i ekologiczny sposób pomagają nam dbać o bezpieczeństwo żywości. Są to m. in.:

Lampa UV – pozwala na szybką eliminację ponad 99% szkodliwych mikroorganizmów, uniemożliwiając ich namnażanie, przy zachowaniu wysokiego poziomu bezpieczeństwa dla ludzi. Sterylizowane jest każde mięso, warzywa, które następnie mogą być podawane na surowo, wszystkie owoce, jaja są każdorazowo sterylizowane bezpośrednio na fermie, ale u nas ponownie naświetlane są UV.

Ozonowanie – usuwanie bakterii, wirusów, pleśni, grzybów, fungicydów, pestycydów i azotanów z owoców i warzyw w celu ich oczyszczenia oraz przedłużenia świeżości i trwałości. Ozonować można zarówno w wodzie jak i bez jej użycia, aby nie uszkodzić owocu na przykład ozonując maliny.

Filtry wody – oprócz tego, że woda w kranie jest bezpieczna do spożycia zamontowaliśmy na kranie filtry z odwróconą osmozą, które usuwają metale ciężkie, bakterie, wirusy oraz dodatkowo całkowicie zmiękczają wodę.

Chłodziarka szokowa – tradycyjne schładzanie, tzw. „w warunkach pokojowych”, trwa zazwyczaj kilka godzin. Często odbywa się w pomieszczeniach ogólnodostępnych. To idealne warunki do wylęgu drobnoustrojów, bakterii, zarazków i pasożytów. Zatem przygotowując potrawy czas schładzania należy skrócić do minimum, a dzięki szokówce gorące danie może zostać całkowicie wystudzone już w 30 minut.

Dziękujemy za rozwianie wszelkich wątpliwości 🙂

Zachęcamy do śledzenia Social Mediów cateringu Created with Love i oczywiście spróbowania tych przepysznych potraw!