Odpowiedzialna moda odmieniana jest w ostatnim czasie przez wszystkie przypadki. Rosnąca świadomość na temat wpływu przemysłu odzieżowego na nasze środowisko składania nas do zwracania uwagi na skład ubrań i ich pochodzenie. Coraz częściej decydujemy się na zakup odzieży, która powstaje w zrównoważonym procesie produkcji i wykonana jest z przyjaznych dla środowiska tkanin. Na początku marca uruchomiona została nowa polska marka o nazwie tree rebel. Projekt piękny w swojej prostocie polegający na tym, że kupując ekologiczny t-shirt marki, w zamian właściciele sadzą drzewa!

Dziesięć – dokładnie tyle drzew sadzi tree rebel za każdą zakupioną koszulkę określaną mianem „tree-shirt”. Mała polska firma chce zachęcić nas wszystkich do dbania o środowisko i walki z postępującym ociepleniem klimatu. Czy jej się to uda przekonamy się już wkrótce. W jaki sposób to robi?

10 razy niższy ślad węglowy CO2 i koszulki z… butelek PET 

Podstawą działania tree rebel jest ekologiczna odzież. Firma prowadzi swój biznes w zgodzie z duchem slow fashion. Analizując ich ofertę widać, że stawiają przede wszystkim na jakość, a nie ilość (modeli w ofercie jest dziesięć: pięć damskich i pięć męskich). Oferowane ubrania są wegańskie oraz tworzone z ekologicznych materiałów takich jak bawełna organiczna czy też poliester z recyklingu. Znajdziemy zarówno monochromatyczne t-shirty “basic” jak i koszulki z przyciągającymi uwagę wzorami nawiązującymi do ochrony środowiska naturalnego.

Wszystkie produkty wytwarzane są w sposób etyczny i z dbałością o środowisko naturalne. Przy produkcji każdy jej etap zaplanowany jest w taki sposób, aby zminimalizować negatywny wpływ na środowisko. Firma chwali się tym, że nawiązała współpracę z doświadczonymi międzynarodowymi partnerami, którzy spełniają najbardziej rygorystyczne normy środowiskowe w branży odzieżowej. Dzięki temu koszulki tree rebel mają szereg certyfikatów będących gwarancją norm jakościowych i etycznych (np. GOTS, OCS, Fair Wear). Jedną z cech wyróżniających „tree-shirty” jest o około 90% niższy ślad węglowy (CO2) niż w przypadku standardowych koszulek (certyfikat Climate Neutral). Inną ciekawostką jest to, że w skład koszulek “basic” wchodzi poliester z recyklingu po… plastikowych butelkach PET z wody mineralnej. Oto przykład w jaki sposób można nadać butelkom plastikowym drugie życie.

#10drzewwiecej, czyli sposób na włączenie się w walkę z kryzysem klimatycznym

W mediach codziennie słyszymy o kryzysie klimatycznym, który coraz poważniej nam zagraża, a mimo wszystko często budzą nas odgłosy pił wycinających drzewa przed naszymi oknami.Okazuje się, że co roku z naszej planety znika więcej drzew niż się na niej pojawia. Jednocześnie drzewa są jedną z najlepszych broni do walki z postępującym ociepleniem klimatu, ponieważ pochłaniają one szkodliwy dwutlenek węgla (i to wcale nie jest ich jedyna zaleta).

Zasada przyświecającą projektowi tree rebel jest prosta: 1 koszulka to 10 zasadzonych drzew. Każdy z nas może dołożyć swoją cegiełkę walki z kryzysem klimatycznym. Drzewa sadzone są wszędzie tam, gdzie jest taka potrzeba – zarówno w Polsce jak i za granicą. W Polsce tree rebel współpracuje m.in. z polską organizacją ekologiczną „Klub Gaja”. Dzięki współpracy z zagranicznymi partnerami firma angażuje się też w duże akcje sadzenia drzew w rejonach dotkniętych pożarami i huraganami poza granicami naszego kraju. Do każdej sprzedanej koszulki tree rebel dołącza unikalne numery drzew, które dzięki nam zostaną zasadzone. Po pierwszym miesiącu działania osiągnięto cel w postaci 120 drzew! Zostaną one zasadzone już na wiosnę tego roku.

Chcesz dowiedzieć się więcej na temat projektu treerebel? Wejdź na stronę internetową polskiej marki tree rebel oraz śledź jej profil w mediach społecznościowych (Instagram: @tree_rebel_pl).