Wszelkie kosmetyki z filtrami SPFto wciąż dla wielu z nas produkty sezonowe, które pakujemy do walizki jedynie wyjeżdżając na wakacje. Jednak promieniowanie UV towarzyszy nam nie tylko, gdy zażywamy kąpieli słonecznych, ale również podczas uprawiania sportu na świeżym powietrzu, gdy nasza skóra jest wystawiona na działanie promieni słonecznych Jeśli preferujesz aktywny tryb życia – przypominamy na co zwracać uwagę i jak chronić skórę przed promieniowaniem UV.

Promieniowanie UV to nie tylko piękny koloryt skóry, stanowiący dla wielu pożądany symbol wakacji. To także zaburzenia pigmentacji, w tym przede wszystkim pojawiające się uciążliwe przebarwienia, suchość i szorstkość skóry, a także utrata jędrności, przyspieszony proces starzenia i powstawanie zmarszczek (tzw. fotostarzenie). Nawet rogowacenie słoneczne, mogące być początkiem choroby nowotworowej. I wymienione powyżej niepożądane efekty ekspozycji na słońce to tylko niektóre z towarzyszących jej nierzadko efektów. O ile idąc na plażę pamiętamy o ochronie przed promieniowaniem UV, o tyle wybierając się na trening biegowy, czy rowerowy – już nie zawsze.

O czym warto pamiętać:

1. Bez należytej ochrony nasza skóra może być wystawiana na działanie promieni słonecznych, bez ryzyka oparzeń słonecznych, na czas maksymalny ok. 15-20 minut. Może on być nieznacznie wydłużony Uu osób mających ciemniejszą karnację skóry, ciemne oczy i włosy, które od razu opalają się na brązowo. Jednak nawet w ich przypadku nieostrożna ekspozycja może mieć negatywne skutki. Dlatego jeśli twój trening nie ogranicza się do szybkiego sprintu dookoła domu – pamiętaj o kremie z odpowiednio wysokim SPF. Stosując krem z filtrem SPF 30 możesz przebywać na słońcu ok. 30 razy dłużej, niż bez stosowania ochrony przeciwsłonecznej.

2. Rozprowadzając kosmetyk na skórze nie należy pomijać żadnej części ciała – nawet tych zakrytych ubraniem, ponieważ pamiętać trzeba o tym, że promieniowanie przenika również przez odzież. Kupując ubrania zwracaj uwagę na faktor UPF, który informuje o tym, ile promieni padających na tkaninę dociera do skóry. W przypadku zwykłego, białego T-shirtu UPF może być na poziomie 5 – 9, co oznacza, że koszulka przepuszcza od 1/5 do 1/9 promieni UV. Aby zwiększyć ochronę – szukaj ubrań wytworzonych z tkanin o gęstszym splocie włókien i wysokich faktorach UPF.

3. Jednokrotne posmarowanie się kremem nie wystarczy! Żeby zapewnić właściwą ochronę skórze należy powtarzać aplikację mniej więcej co 2 godziny.

4. Nawet stosując krem wodoodporny z filtrem pływanie i pocenie się podczas treningu zmywa warstwę ochronną, zmniejszając skuteczność ochrony. Pamiętajmy o regularnym powtarzaniu aplikacji.

5. Woda i piasek, tak jak śnieg zimą, odbijają promieniowanie UV, co wpływa na nasilenie intensywności jego oddziaływania.

6. Uprawiając trekking lub biegi górskie pamiętaj, że ekspozycja na UV rośnie z wysokością – natężenie promieniowania ultrafioletowego na przykład w Tatrach jest dużo wyższe niż na poziomie morza.

7. Nie oszczędzaj na ilości używanego produktu – smarując ciało zbyt cienką warstwą zmniejszasz jego ochronę. Ponadto pocenie się zmywa warstwę kremu a im jest ona cieńsza, tym szybciej ją usuniesz ze skóry.

8. Kąt padania promieni słonecznych ma bezpośredni wpływ na natężenie promieniowania UV. Najbardziej niebezpieczną dla nas porą w ciągu dnia jest południe – promienie słoneczne padają prostopadle do Ziemi (droga jaką pokonują jest najkrótsza).

Fot. Krem Sunwards Face Cream SPF 50+, cena: 67,90 zł/50ml www.dermakrem.pl
Skutecznie chroni skórę przed szkodliwym działaniem promieni słonecznych UVA i UVB, a zastosowana w kremie technologia SYNCHROBLOCK zapobiega wchłanianiu filtrów przeciwsłonecznych przez skórę, zapewniając wysoką skuteczność i bezpieczeństwo stosowania. Krem posiada właściwości nawilżające (ksylitol+glicerol), łagodzące oraz antyoksydacyjne (MSM). Dzięki zastosowanej technologii HAT (Hyaluronic Acid Technosophy) preparat wykazuje działanie przeciwzmarszczkowe. Krem posiada lekką konsystencję, dzięki czemu nie pozostawia tłustego filmu na skórze.
Fot. Krem koloryzujący Sunwards BB Face Cream SPF 50+, cena 69,90 zł/50ml, www.dermakrem.pl
Idealny gdy chcemy zapewnić skórze ochronę przed szkodliwym działaniem promieni UVA i UVB, a przy tym zamaskować niedoskonałości cery. Lekka konsystencja sprawia, że łatwo się wchłania nie pozostawiając tłustego filmu na skórze, a dzięki zastosowanej technologii HAT (Hyaluronic Acid Technosophy) preparat wykazuje działanie przeciwzmarszczkowe. Technologia SYNCHROBLOCK zapobiega wchłanianiu filtrów przez skórę, dzięki czemu preparat jest skuteczny, a przy tym bezpieczny w stosowaniu.

Bezpieczne korzystanie ze słońca minimalizuje ryzyko przykrych konsekwencji związanych ze szkodliwym oddziaływaniem promieniowania UV. Pamiętaj więc zawsze o ochronie. Wówczas aktywny tryb życia z pewnością pozytywnie wpłynie na Twoje zdrowie!