Kto z nas nie kocha smaku tradycyjnego kotleta schabowego? No właśnie. Klasyczna polska kuchnia, pomimo tego, że często uważana jest za kuchnię raczej ciężkostrawną, ma swoich fanów. Wcale się nie dziwimy, ponieważ proste dania, oparte na wysokiej jakości produktach od sprawdzonych dostawców to przepis na wyśmienity posiłek. Takie potrawy serwuje właśnie restauracja Schabowy. Poznajmy ją bliżej.

Nasza kuchnia oparta jest na dwóch filarach. Są nimi: produkt i tradycja. Najwyższej jakości mięso z dawnych, tradycyjnych ras świń: złotnickiej i mangalicy, wypiekany w naszej kuchni chleb, makarony, kluski śląskie, kopytka i pierogi, które robimy od podstaw wg domowych przepisów. Domowe smaki i najwyższa restauracyjna jakość. Taką właśnie filozofię wprowadza w życie młody szef kuchni Mateusz Suchecki.

Mangalica to tradycyjna rasa świń wywodząca się z Węgier, obecnie z powodzeniem hodowana także w Polsce w gospodarstwach ekologicznych. Rasa ta jest mało wymagająca, odporna na zmienne warunki klimatyczne. Dzięki temu świnie hodowane są całorocznie na wolnym wybiegu. Odżywiają się tym co same znajdą na pastwisku: żołędziami, korzeniami, pędami i młodymi liśćmi. Stąd mięso pochodzące z wieprzowiny tej rasy smakiem przypomina delikatne mięso dzika o zdecydowanym aromacie ale charakteryzuje się wysokim otłuszczeniem. Co ciekawe jednak tłuszcz ten jest zdecydowanie zdrowszy od tłuszczu innych ras i zawiera znacznie więcej nienasyconych kwasów tłuszczowych omega 3. Mięso przygotowywane w restauracji Schabowy pochodzi z niewielkiej miejscowości na Warmii.

Wieprzowina Złotnicka to wyborny gatunek świń pochodzący z hodowli w Wielkopolsce. Rasa ta była z powodzeniem hodowana w latach powojennych zyskując uznanie wśród smakoszy i koneserów ze względu na wyjątkowy aromat mięsa oraz idealną równowagę pomiędzy soczystością i kruchością. Po wojnie zapomniana przez co jej pogłowie znacznie uległo zmniejszeniu, obecnie przeżywa swój wielki renesans.

W naszej restauracji każdy dzień zaczynamy od wypieku dwóch rodzajów pieczywa. Pierwszy to klasyczne białe pszenne pieczywo na zaczynie drożdżowym typu Poolish. Drugie to bardzo prosty wiejski chleb żytni na zakwasie. Wypiekamy bochenki zgodnie z dawnymi recepturami, nie używamy dodatków takich jak karmel, spulchniacze czy środki przedłużające świeżość. Do pieczywa podajemy dwa rodzaje masła, śledziowe oraz solone. – komentują Właściciele restauracji.

Jak mawiają starzy rybacy „Każdy matjas to śledź ale nie każdy śledź to matjas”. Prawdziwe matjasy to młode, „dziewicze” śledzie bardzo różniące się od powszechnie sprzedawanych w sklepach filetów „a la matjas”. Matjasy podawane w restauracji Schabowy pochodzą od certyfikowanego dostawcy. Brzmi zachęcająco? Dla nas bardzo!

Zapraszamy zatem do restauracji Schabowy przy ul. Obrzeżnej 1 w Warszawie, a na pewno nikt nie wyjdzie z tego miejsca głodny 🙂