Lista ulubionych sportów Polaków wciąż się zmienia – z niektórych rezygnujemy po to, by odkrywać zupełnie nowe. Jedną ze sportowych aktywności, która na liście naszych ulubieńców pojawiła się całkiem niedawno, jest strzelectwo sportowe. Co tak bardzo nas w nim pociąga i jak zwykle zaczynamy swą strzelecką przygodę?

Pierwszy raz na strzelnicy

Pierwszy raz na strzelnicy często jest przypadkowy – odwiedzamy ją przy okazji firmowej imprezy integracyjnej, wieczoru kawalerskiego czy w ramach urodzinowego prezentu podarowanego nam przez bliskich. Ten pierwszy raz często okazuje się jednak nie być ostatnim – wrażenia, które przeżywamy na strzelnicy sprawiają, że prędko decydujemy się odwiedzić ją ponownie. Dla niektórych to dopiero początek wielkiej, sportowej pasji.

Czy strzelectwo jest dla każdego?

Jak każdy sport, strzelectwo ma swych entuzjastów i sceptyków. Czy to sport dla każdego? Nie, ale każdy może strzelectwa spróbować. By oddać pierwsze strzały należy być pełnoletnim i posiadać dowód osobisty. Młodzież poniżej osiemnastego roku życia może spróbować swych sił pod czujnym okiem instruktora oraz rodziców. Każdy, kto zdecyduje się chwycić za broń, przed oddaniem strzału przechodzi niezbędne przeszkolenie. A jak wygląda pierwszy trening? Na początku to strzelanie do stojącej tarczy bądź rzutków czy ruchomego celu. Nie da się jednak ukryć, że strzelectwo to sport stosunkowo drogi. Na strzelnicy musimy zapłącić za wynajęcie broni, opiekę instruktora i zestaw amunicji. Niekiedy za pojedyncze wejście będziemy musieli zapłacić nawet kilkadziesiąt złotych! Wciąż jednak przybywa osób, które są gotowi ten koszt ponieść.

Nie tylko adrenalina

Strzelectwo to sport, który kojarzymy przede wszystkim z adrenaliną. Choć z pewnością jej brak strzelcom nie doskwiera, nie tylko ona jest powodem ich wizyt na strzelnicy. Dla wielu z nich strzelectwo jest doskonałym sposobem, by rozładować nagromadzone emocje, aktywnie spędzić czas i rozwinąć umiejętności. Dodatkową motywacją jest dołączenie do klubu strzeleckiego i rywalizacja w strzeleckich zawodach sportowych.

Czas na własną broń

W większości strzelnic w Polsce istnieje możliwość strzelania z własnej broni. Oznacza to jednak konieczność uzyskania zezwolenia oraz zakup broni, który wiąże się z niemałym wydatkiem. To nie koniec kosztów – niezbędne jest również odpowiednie zabezpieczenie broni tak, aby nie dostała się w niepowołane ręce i nie stanowiła zagrożenia dla otoczenia. W tym celu należy kupić specjalną szafę na broń. Jeśli zamierzamy powiększać nasz arsenał, najlepszym wyborem będzie szafa z regulowanym wnętrzem, w której zmieścimy broń różnej wysokości. Takie szafy, z wnętrzem marki Praktiker i technologią Smart Control produkuje firma Stalpol.

Rosnąca liczba strzelnic w Polsce świadczy tylko o jednym – Polacy pokochali strzelectwo sportowe. Po broń sięgamy już nie tylko od święta i coraz częściej kupujemy karnet na strzelnicę. Zwiększa się również liczba organizowanych zwodów, w których amatorzy strzelectwa stają do sportowej rywalizacji. Czy już wkrótce strzelectwo stanie się naszym sportem narodowym? O tym dopiero się przekonamy!